Jak znaleźć usługi księgowe dla małych przedsiębiorstw?

Jak znaleźć usługi księgowe dla małych przedsiębiorstw?
6 czerwca 2018 joanna

Jeśli jesteś jak wielu innych właścicieli małych firm, księgowość prawdopodobnie nie jest Twoim priorytetem. Chcę się założyć, że w ogóle nie podoba ci się zadanie prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jestem pewny, że dla niektórych to słowo sprawia, że nawet się pan trzeszczy.
Podobnie jak wielu właścicieli firm, jestem pewien, że bez większych sukcesów wypróbowałeś różnego rodzaju rozwiązania księgowe. Prawdopodobnie próbowałeś prowadzić księgowość, ale zdałeś sobie sprawę, że nie jesteś w stanie. Może zatrudniliście kogoś wewnętrznie i pracowało to przez jakiś czas, aż się z nim rozstaliście lub musieliście ich zwolnić. Być może rozważałeś nawet zlecenie usług księgowych na zewnątrz, ale wahasz się. Jeśli szukasz usług księgowych do zlecenia zewnętrznej firmie, istnieje wiele różnych opcji. Więc jak znaleźć usługi księgowe dla swojej małej firmy?

Zrozumienie Twoich potrzeb

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest uzyskanie jasnych informacji na temat tego, czego oczekujesz od działu księgowości. Potrzebujesz kogoś w swoim biurze, czy też czujesz się komfortowo z wirtualną księgowością?

Jakie konkretne zadania chcesz zlecić na zewnątrz?

Jak często chcesz, aby książki były aktualizowane? Innym ważnym aspektem, który należy rozważyć, jest to, jakie prace księgowe na wyższym poziomie można znaleźć. Chcesz, aby ktoś przygotowywał Twoje podatki? Może chcesz, aby ktoś poprowadził Cię przez sprawozdania finansowe? Zanim zaczniesz szukać rozwiązania zleconego na zewnątrz, dowiedz się więcej o swoich potrzebach w zakresie księgowości.

Znajdź odpowiednią dla siebie usługę prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania w zakresie usług księgowych. Każda firma jest inna i dlatego każda firma zasługuje na unikalny system księgowy, dostosowany do jej potrzeb. Kiedy dokonujesz wyboru usługi księgowej, zastanów się nad swoim biznesem w nieco bardziej szczegółowy sposób. Z jakimi firmami zazwyczaj współpracuje Pan/Pani? Czy większość Twoich dostawców to naprawdę duże firmy czy małe firmy? Następnie zastanów się, czy potrzebujesz praktykującego solo, czy też zespołu księgowych. Znaczy to, że istnieje duża szansa, że jeśli zatrudnisz zewnętrzną firmę księgową, może to być firma jednoosobowa. Czyż nie jest to równoznaczne z zatrudnieniem pracownika? Oznacza to, że będzie on niedostępny czasami z powodu choroby i powodów osobistych. Upewnij się, że rozumiesz korzyści płynące z pracy z zespołem księgowych niż jedną osobą.

Zadaj dobre pytania

Nie należy traktować strony internetowej firmy lub jej reputacji jako wskaźnika tego, jak będzie wyglądać Twoje doświadczenie jako klienta. Zadaj kilka pytań, które mają dla Ciebie duże znaczenie.

Nie mów tylko: „Jak długo to robisz?

Zapytaj ich, dlaczego Twoja firma dobrze nadaje się do prowadzenia księgowości. Zapytaj o swój zespół i jak działa miesięczny proces księgowy. Zapytaj ich, jak możesz być pewny, że będą tam, gdzie najbardziej ich potrzebujesz. Jeśli masz jakieś konkretne potrzeby lub wątpliwości, skontaktuj się z nimi zanim staniesz się klientem usługi księgowej.

Brak zobowiązań


Jedną z największych korzyści z wynajmu księgowości nad osobą fizyczną jest to, że nie będzie mieć żadnych długoterminowych zobowiązań. Oczywiście możesz zwolnić pracownika, ale lepiej upewnij się, że robisz to zgodnie z prawem. Dodatkowo pracownicy ponoszą dodatkowe koszty, takie jak: powierzchnia biurowa, sprzęt, podatki od wynagrodzeń, a czasami zwrot kosztów lub świadczeń. W żadnym wypadku nie zgodziłbym się na długoterminową umowę z księgowością. Byłbym ostrożny wobec każdego usługodawcy, który wymagałby od mnie podpisania długoterminowej umowy.

W naszej firmie wspieramy pracę i zaspokajamy realne potrzeby naszych klientów. Jeśli nie czujesz, że spełniamy Twoje standardy lub po prostu masz wyższe wymagania co do usługi i potrzebujesz pełnoetatowego Dyrektora Finansowego, nie chcemy, abyś musiał być związany długoterminową umową. Cieszymy się, że możemy zaoferować usługi z miesiąca na miesiąc, ponieważ nie tylko chcemy, abyś był zadowolony, ale również chcemy być strategicznym partnerem, który może naprawdę pomóc Ci w rozwoju Twojego małego biznesu.